Alkohole, Produkcja

Z czego powstaje polska wódka?

Wódka w Polsce powstaje przede wszystkim z tradycyjnch polskich zbóż: żyta, pszenicy, owsa, jęczmienia oraz pszenżyta albo z ziemniaków. Ważne, że aby wódka mogła nazywać się Polską Wódką wedle definicji ustawowej podstawowe surowce nie mogą być importowane zza granicy.

A jaka jest różnica, z czego produkuje się wódkę? Ano, zasadnicza. Nie jest prawdą, że w przypadku wódek mniejsze znaczenie ma ich smak i zapach, a liczy się jedynie moc i działanie na zmysły. Ten wciąż pokutujący, krzywdzący stereotyp to wierutna bzdura. Wódki mają nieskończenie wiele kompozycji nut smakowych i zapachowych, a to z czego są zrobone ma na ich smak i zapach ogromny wpływ. Wódka żytnia zawsze będzie miała inny charakter niż wódka ziemniaczana. Bardzo istotna dla ostatecznego smaku jest również jakość użytych surowców oraz odpowiednie ukształtowanie profilu smakowego i zapachowego destylatu podczas  rektyfikacji spirytusu. Tak się dzieje przy produkcji spirytusu, z którego robimy następnie wódkę Lux.

Warto mieć jednak świadomość ogólnej charakterystyki polskich wódek w zależności od użytego do produkcji surowca.

1. Żyto

Żyto jest zdecydowanie najbardziej popularnym surowcem do produkcji wódki w Polsce. Właściwie pierwsze skojarzenie wielu koneserów, gdy mowa o polskiej wódce prowadzi na trop cyharakteru smakowego tradycyjnej dobrej Żytniej.

Nic dziwnego. Żyto świetnie się udaje w polskim klimacie, sprzyjają mu też nasze gleby. Nie wymarza w okresie zimowym i jest dość wydajne. Z jednej tony pełnowartościowego ziarna żyta można wyprodukować około 33o litrów spirytusu. Wódki z żyta są wyraziste, dość ostre w smaku, mają też charakterystyczny „polny” aromat. Przykładem takiej wódki w ofercie Konesera są np. w klasie premium – Koneser De Luxe albo w klasie ekonomicznej – Żytnia Specjalna.

2. Ziemniaki

Wódka z ziemniaka zdecydowanie wyróżnia się na polskim rynku zdominowanym tradycyjnie przez wódki zbożowe. Wódka ziemniaczana produkowana jest z wyselekcjonowanych gatunków ziemniaków o wysokiej zawartości skrobi, czemu zawdzięcza delikatny i łagodny smak. Wódka ziemniaczana powinna mieć aksamitną konsystencję i dość neutralny aromat. Produkcja wódki z ziemniaka jest procesem nieco bardziej złożonym niż produkcja wódek zbożowych. Ziemniaki są też mniej wydajne od zbóż, bo z 1 tony ziemniaków można wyprodukować jedynie do 120 litrów spirytusu. Wódki ziemniaczane są z tego powodu zazwyczaj droższe od zbożowych. W Koneserze produkujemy znakomitą wódkę ze specjalnej odmiany ziemniaków – Metropolis.

3. Pszenica

Pszenica jest dość często przetwarzana w polskich gorzelniach, choć stosunkowo rzadko produkuje się wódkę wyłącznie z pszenicy, częściej miesza się ją z innymi gatunnkami zboza.  Wódki pszeniczne mają dość łagodny smak o charakterystycznie zmiękczonym finiszu, który jej przeciwnicy uważają za mdły posmak, zaś zwolennicy za wielki atut. Pszenica jest bardziej wymagająca w uprawie niż żyto i droższa, za to bardziej wydajna niż żyto. Z 1 tony ziarna pszenicy można wyprodukować nawet 380 litrów spirytusu. Wódką z dużym udziałem pszenicy jest w ofercie Konesera wódka Koneser Premium.

4. Owies

Owies jest sporadycznie używany do produkcji wódki. Wynika to z włóknistej struktury ziasna owsianego oraz mniejszej niż w innych zbożach zawartości węglowodanów. Pod względem walorów smakowych spirytus owsiany również zdecydowanie ustępuje spirytusom żytnim i pszenicznym.

5. Jęczmień

Jęczmień z podobnych powodów co owies również jest bardzo rzadko stosowany jako surowiec podstawowy do produkcji wódki. Natomiast słód jęczmienny dawniej był dodawany do zacieru przy produkcji każdej wódki, jako naturalne źródło enzymów scukrzających, a i dzisiaj bywa nierzadko stosowany.

6. Pszenżyto

Wódka z pszenżyta łączy z sobą walory tradycyjnej mocnej i wyrazistej Żytniej z miękkością i łagodnością pszenicy. W teorii połączenie idealne, w praktyce trudno zachować równowagę smakową, za to łatwo zepsuć walory smakowe czystych wódek zbożowych. Pszenżyta używamy np. do produkcji wódki Proximus.

Niewątpliwie rodzaj użytego do produkcji surowca ma ogromny wpływ na charakter uzyskanego trunku. Niezależnie jednak od wybranego surowca zawsze trzeba zadbać o jego jakość, która przekłada się na jakość finalnego produktu.

To jeden z sekretów sukcesu Warszawskiej Wytwórni Wódek Koneser. Do wyrobu naszych napojów alkoholowych używamy wyłącznie wyselekcjonowanych, wysokiej jakości składników. Dbałość o składniki, połączenie tradycyjnych receptur z najnowocześniejszą technologią gwarantuje unikalny smak i aromat naszych wódek, winiaków i likierów.

Dodaj komentarz