Ciekawostki

Co to jest Polska Wódka?

Pytanie wydaje się idiotyczne. Wszak w Polsce każdy wie co to jest polska wódka i wie też, że to nasz skarb narodowy i towar eksportowy. A jednak…

Polska Wódka do tego stopnia jest skarbem, że doczekała się własnej zatwierdzonej przez polski Sejm i Parlament Europejski definicji. Być może nie wszyscy wiedzą, ale Polska Wódka to nazwa, którą powinniśmy pisać z dużych liter. Jest bowiem oznaczeniem pochodzenia geograficznego. Zostało ono zarejestrowane w załączniku nr III do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady. Definicję Polskiej Wódki wprowadziła także Ustawa z dnia 18 października 2006 r.

Polska Wódka, podobnie jak przed wiekami, ma więc swoją recepturę, co prawda określoną już nie przez króla, a odpowiednie przepisy. Termin „polska wódka” funkcjonuje na takich samych prawach jak „szkocka whisky” czy „francuski szampan”.

Ustawa polskiego parlamentu mówi, że to: „wódka niezawierająca dodatków innych niż woda albo wódka smakowa o nadanym dominującym smaku innym niż smak surowców użytych do jej wyrobu, zawierająca naturalne środki aromatyczne, a w szczególnych przypadkach barwniki o maksymalnym poziomie cukru wyrażonym jako cukier inwertowany nieprzekraczającym 100 gramów na litr czystego alkoholu”.

Definicja „Polskiej Wódki” jednoznacznie określa, że „Polska Wódka” może być wyprodukowana wyłącznie „ z alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego uzyskanego z żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa lub pszenżyta albo ziemniaków, uprawianych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, której wszystkie etapy wyrobu odbywają się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i która może być leżakowana w celu nadania jej szczególnych wartości organoleptycznych”.

„Polska Wódka” widnieje na liście rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych (z ang. Protected Geographical Indications – PGI) ze względu na jej szczególną jakość i reputację wynikające ze „środowiska geograficznego” (a więc gleby, nasłonecznienia, wody i klimatu), które obejmuje dwa kluczowe determinanty jakości i smaku finalnego produktu.

Obecnie Polska jest największym producentem wódki w Unii Europejskiej, a na świecie zajmujemy czwarte miejsce.  Polska Wódka to jednak nie tylko towar eksportowy, ale i element budowania wizerunku. Polską wódkę pili wszak uczestnicy pierwszego lotu samolotu Concord w 1969 roku. Była obecna na rozdaniu oscarów i nagród MTV. Polską wódkę pił także sam James Bond.

Nie musimy oczywiście dodawać, ze wszystkie wódki z oferty Konesera spełniają warunki definicji i są Polską Wódką w każdym tego słowa znaczeniu.

Dodaj komentarz