Poseidon
Alkohole, Wina

Winho Tinto Poseidon DOC Douro

Wino Poseidon jest wyjątkowym portugalskim winem stworzonym przez winiarza Francisco Baptista. Powstało z trzech szczepów winogron: Touriga Nacional, Touriga Franca i Sousão.

Winifikacja tego wspaniałego wina rozpoczyna się od odszypułkowania i zmiażdżenia winogron, które następnie przechodzą macerację przez 12 godzin przed fermentacją. Proces fermentacji alkoholowej odbywa się w kontrolowanej temperaturze (22-24°C) przez 10 dni, przy użyciu selektywnych drożdży. Kolejnym krokiem jest poddanie wina fermentacji malolaktycznej w beczkach z francuskiego dębu. Gleba, na której rosną winorośla, składa się głównie z łupków krystalicznych, a region, w którym dojrzewa wino, charakteryzuje się gorącym i suchym klimatem, ze znacznymi różnicami temperatur.

Kolor tego wyjątkowego wina prezentuje się jako głęboki rubinowy rdzeń z subtelnie uwidocznionymi fioletowymi/niebieskimi plamkami. Natomiast aromat wyróżnia się intensywnością i mocą, jednocześnie zachowując świeżość. Dominujące nuty balsamiczne łączą się z aromatami dzikich leśnych jagód, tworząc harmonijną całość. Wino, które dojrzewało przez 12 miesięcy w nowych i starych francuskich beczkach, a następnie przez 83 dni na pełnym morzu, prezentuje niezwykle elegancki i zmysłowy smak, doskonale zbalansowany i delikatny na podniebieniu.

Warto zwrócić uwagę na wyjątkowo długi finisz, w którym powracają nuty kwiatowe i aromaty dzikich leśnych jagód. To wyjątkowe wino, które doskonale komponuje się z grillowanymi mięsami, gulaszami oraz twardymi serami. Zawartość alkoholu w tym trunku wynosi 14%.

To wino charakteryzuje się kwasowością na poziomie 4,9 g/l oraz bardzo niskim poziomem cukru resztkowego, który wynosi mniej niż 0,6 g/L. pH tego wina wynosi 3,66.

Region: D.O.C. – Douro

Region ten, zlokalizowany w północno-wschodniej Portugalii w dorzeczu rzeki Douro, jest otoczony malowniczymi i skalistymi górami, które nadają mu wyjątkowe właściwości glebowe i klimatyczne. Rozciąga się na obszarze około 250 000 hektarów i jest podzielony na trzy podregiony.

Dodaj komentarz