Alkohole, Produkcja

Wódka z ziemniaków

Produkcja wódki z ziemniaków w Polsce jest tradycyjnym i znanym procesem, który ma swoje korzenie w XVIII wieku. Wódka z ziemniaków jest uważana za jedną z najczystszych i najdelikatniejszych odmian tego alkoholu, w dodatku zawiera niewiele zanieczyszczeń.

Wódki ziemniaczane są przede wszystkim zdecydowanie bardziej łagodne od zbożowych. Ich smak jest bardziej subtelny i klarowny. Choć nadal nie wszyscy doceniają wódkę ziemniaczaną, coraz więcej firm stawia na produkcję tego trunku, nierzadko z dużym powodzeniem. Ciekawe, że polska wódka ziemniaczana do niedawna większym uznaniem cieszyła się za granicą niż w Polsce, ale w ostatnich latach także i u nas daje się zauwazyć coraz większe zainteresowanie ziemniaczanymi wódkami.

Wódka z ziemniaka zdecydowanie wyróżnia się na polskim rynku zdominowanym tradycyjnie przez wódki zbożowe. Wódka ziemniaczana produkowana jest z wyselekcjonowanych gatunków ziemniaków o wysokiej zawartości skrobi, czemu zawdzięcza delikatny i łagodny smak. Wódka ziemniaczana powinna mieć aksamitną konsystencję i dość neutralny aromat. Produkcja wódki z ziemniaka jest procesem nieco bardziej złożonym niż produkcja wódek zbożowych. Ziemniaki są też mniej wydajne od zbóż, bo z 1 tony ziemniaków można wyprodukować jedynie do 120 litrów spirytusu. Wódki ziemniaczane są z tego powodu zazwyczaj droższe od zbożowych.

W Koneserze produkujemy znakomitą wódkę ze specjalnej odmiany ziemniaków – Metropolis.

Jak już nadmieniałem, do produkcji wódki ziemniaczanej powinny być używane starannie wyselekcjonowane surowców. Dobrej jakości ziemniak do przerobu powinien mieć w sobie dużą zawartość skrobi. Im więcej jej jest, tym bardziej kremowa i przyjemna w smaku będzie wódka.

Proces produkcji wódki z ziemniaków w Polsce składa się z kilku etapów:

  • Uprawa i zbieranie ziemniaków
    Ziemniaki po zebraniu są dokładnie sortowane pod względem jakości i wielkości, a następnie dokładnie oczyszczane i krojone na niewielkie kawałki.
  • Fermentacja
    Ziemniaki są gotowane w dużych kadziach. W efekcie fazy parowania następuje zacieranie, czyli proces odpowiedzialny za rozkład do cukrów i upłynnienie skrobii. Następnie dodaje się do ziemniaów drożdże i cukier, aby rozpocząć proces fermentacji. Fermentacja trwa około tygodnia, podczas której alkohol i dwutlenek węgla są produkowane przez drożdże.
  • Destylacja
    Po zakończeniu fermentacji, uzyskany płyn jest destylowany w specjalnych aparatach destylacyjnych, aby oddzielić alkohol od reszty składników. Destylacja jest powtarzana kilka razy, aby uzyskać wysokiej jakości wódkę o mocy około 95%.
  • Rozcieńczanie i filtracja
    W końcowym etapie produkcji, wódka jest rozcieńczana do pożądanej mocy (zazwyczaj około 40%) za pomocą wody demineralizowanej lub destylowanej. Wódka jest również filtrowana przez aktywny węgiel lub inne substancje, aby usunąć wszelkie niepożądane zapachy i smaki.
  • Butelkowanie i etykietowanie
    Wódka jest przelewana do butelek i opatrzona etykietami z informacjami o producencie, dacie produkcji, składzie i zawartości alkoholu. Wódka jest gotowa do spożycia lub przechowywania.

Zastanawiając się nad zakupem warto zwrócić uwagę na składniki i cenę alkoholu. Wódka ziemniaczana zyskuje na wartości poprzez lepszej jakości ziemniaki i wyższą zawartość skrobi.

Wybierając wódkę ziemniaczaną warto postawić na naszą wódkę Metroplis produkowaną ze specjalnych odmian wyselekcjonowanych, wysokoskrobiowych ziemniaków. To prawdziwa perełka, która zadowoli kubki smakowe nawet najbardziej wybrednych koneserów.

Dodaj komentarz