Alkohole, Ciekawostki

O starce słów kilka

Starka jako rodzaj wódki swoją wdzieczną nazwę zawdziecza swoistemu procesowi starzenia – jest długo leżakującą wódką znaną od wieków w Polsce, na Litwie i na Białorusi.

Starkę produkuje się najczęściej z żytniego i wedle najbardziej klasycznych receptur nierektyfikowanego spirytusu zasadniczo podobnie jak zwykłą wódkę zbożową, która następnie jest starzona w dębowych beczkach, najlepiej po winie, choć niekoniecznie, z niewielkim dodatkiem liści lipy lub jabłoni. Czasem dodawano do starki także niewielkie ilości jabłek, gruszek, wiśni lub innych owoców. Starka ma charakterystyczny bursztynowy kolor i bogaty aromat. Zwykle ma około 40-50% zawartości alkoholu i jest podawana jako aperitif lub digestif. Wytwarzana od XV wieku uchodzi za najszlachetniejszy i zarazem najbardziej tajemniczy rodzimy trunek.

Dyskretny urok starki

Właśnie dodatkom starka zawdziecza swój niezwykły smak. Piękny złoto – brązowy kolor starki to z kolei rezultat reakcji alkoholu z beczką w której był przechowywany.

Proces produkcji podobny jest do tego stosowanego w przypadku whisky i w Polsce objęty ścisłą tajemnicą każdej gorzelni. Dawniej tajniki produkcji Starki przechodziły z ojca na syna. Istniała tradycja, wedle której po narodzinach syna rodzina zakopywała beczkę wódki, którą dorosły już syn wykopywał dopiero z okazji swego wesela.Starka ma bogaty i wyrazisty smak, który zyskuje na głębi i aromacie z upływem czasu. Wódki Starka są oznaczane według wieku, który może wynosić od 10 do 50 lat.

STARKA czy CTAPKA?

Starka produkowana w Koneserze to wódka, która łączy tradycję i nowoczesność. Szlachetny trunek z dodatkiem brandy i karmelu. Jego oryginalna receptura – sekretna i pilnie strzeżona Receptura Nr 43 pozostaje słodką tajemnicą najbardziej złożonego i wymagającego z naszych trunków. Historia tej receptury liczy ponad 100 lat i pochodzi z czasów carskich. Oryginalna pisownia nazwy cyrylicą – CTAPKA mogłaby świadczyć, że przepis ma proweniencję rosyjską. Nic bardziej mylnego. STARKA to wódka arcypolska, a nazwa pisana cyrylicą to wyłacznie wymóg carskiej zaborczej administracji.

Pamiętać trzeba, że ówcześnie Koneser był poniekąd współrządzony przez Rosjan, którzy zresztą przyswoili sobie starkę właśnie od Polaków. Z czasów carskich wywodzi się nie tylko nazwa, ale i symbolika etykiety starki z Konesera. Korona na etykiecie oznaczała wytwarzanie wódki w gorzelni znajdującej się pod cesarską jurysdykcją wedle zatwierdzonego tradycyjnego przepisu. Trzy korony znajdujące się na butelce naszej specjalnej wersji –  CTAPKA ♚♚♚ (ТРИ КОРОНЫ) to symbol zarezerwowany w carskiej Rosji dla najbardziej ekskluzywnych alkoholi.

Warszawska Starka ma pełny, łagodny bukiet i przyjemny wyrazisty smak z nutą słodyczy i wyraźnym posmakiem dębiny. Charakterystyczny smak CTARKA zawdzięcza wzbogaceniu płatkami dębowymi. Dzięki temu przedni destylat zbożowy smakuje tak, jakby leżakowany był w beczkach dębowych. Unikalność naszej Starki wynika także z bogatego aromatu i wspaniałej karmelowo-bursztynowej barwy. To wódka wysokiej jakości, destylowana z najlepszych zbóż i dojrzewający w dębowych beczkach.

 Starka z Konesera ma wyjątkowy smak i aromat, który zachwyca nawet najbardziej wymagających koneserów. Słowem – to wódka dla ludzi, którzy cenią sobie elegancję i klasę.

Dodaj komentarz