Alkohole, Ciekawostki

Słodko-cierpki smak aronii

Aronia to gatunek krzewów liściastych pochodzący z Ameryki Północnej, a sprowadzony do Europy w XVIII wieku. W Polsce aronia uprawiana jest od lat 50. XX wieku, głównie na Podlasiu i Mazowszu.

Jagody aronii znane są ze swego charakterystycznego – kwaśnego, cierpkiego smaku. Są bogate w przeciwutleniacze i inne związki, które mają korzystne właściwości zdrowotne.

Wykazano, że jagody aronii obniżają ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, stany zapalne i stres oksydacyjny, a także poprawiają regulację poziomu cukru we krwi, funkcje układu odpornościowego i zdolności poznawcze. Wedle niektórych badań mogą mieć również właściwości przeciwnowotworowe, przeciwcukrzycowe, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Jagody aronii można jeść w postaci świeżej, suszone, mrożone lub przetwarzane na sok, dżem, jako dodatek do herbaty.

Jagody aronii, oprócz swych dobroczynnych dla zdrowia własciwości, są wyjątkowo wdzięcznym owocem do wytwarzania wódek i nalewek. Pierwsze wzmianki o wykorzystaniu aronii do produkcji napojów alkoholowych pochodzą z XIX wieku, kiedy to udokumentowany został fakt, że Indianie z plemienia Algonkinów sporządzali z niej wino.

Wódka z aronii jest ceniona za swój głęboki, rubinowy kolor, intensywny aromat i rześki, lekko cierpki smak. Zawiera również wiele witamin i antyoksydantów, które mają korzystny wpływ na zdrowie.

Produkcja domowej nalewki z aronii jest stosunkowo prosta i nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Najważniejszym składnikiem jest dobra jakość owoców, które powinny być dojrzałe, zdrowe i świeże. Owoce należy umyć, osuszyć i usunąć ogonki. Następnie należy je umieścić w dużym słoju lub butelce i zalać spirytusem lub wódką o mocy co najmniej 40%. Proporcje owoców i alkoholu mogą być różne, ale zwykle stosuje się około 1 kg aronii na 1 litr alkoholu. Słoik lub butelkę należy szczelnie zamknąć i odstawić w ciemne i chłodne miejsce na około 2-3 miesiące. W tym czasie należy co jakiś czas potrząsać naczyniem, aby owoce się nie zbrylały. Po upływie tego czasu nalewka jest gotowa do spożycia, ale można ją również przefiltrować przez gazę lub filtr do kawy i przechowywać w ciemnych butelkach. Wódka z aronii najlepiej smakuje schłodzona lub z lodem.

Aronia Warszawska produkowana w Koneserze produkowana jest, jak zresztą wszystkie nasze wódki smakowe tradycyjną metodą wedle staropolskich przepisów. Dzięki temu smak, aromat i naturalna owocowa barwa są wydobyte w całej swej pełni i krasie.

Dodaj komentarz