Alkohole, Ciekawostki

Jak się robi spirytus?

Wysokoprocentowy alkohol etylowy, który otrzymuje się z fermentacji i destylacji różnych surowców roślinnych nazywany jest w Polsce od wieków spirytusem.

Skąd ta nazwa? Pochodzi od łacińskiego idiomu spiritus vini – duch (zapach) wina. W Polsce spirytus wytwarza się najczęściej z tradycyjnych polskich zbóż: żyta, pszenicy, pszenżyta, owsa lub jęczmienia albo z ziemniaków. Proces produkcji spirytusu składa się z kilku etapów:

  • Przygotowanie surowca. Polega ono na oczyszczeniu, rozdrobnieniu i nawilżeniu surowca, np. ziemniaków, buraków, zbóż, owoców lub melasy. Celem tego etapu jest ułatwienie dostępu enzymów i drożdży do skrobi lub cukrów zawartych w surowcu.
  • Fermentacja. Jest to proces biochemiczny, w którym drożdże przekształcają cukry w alkohol etylowy i dwutlenek węgla. Fermentacja odbywa się w specjalnych zbiornikach pod kontrolą temperatury, pH i stężenia tlenu. Czas trwania fermentacji zależy od rodzaju surowca i drożdży, ale wynosi zwykle od kilku do kilkunastu dni.
  • Destylacja. Jest to proces fizyczny, w którym oddziela się alkohol etylowy od pozostałych składników fermentatu, takich jak woda, fusel, metanol i inne związki lotne. Destylacja polega na ogrzewaniu fermentatu do temperatury wrzenia alkoholu (ok. 78°C) i skraplaniu jego par w chłodnicy. W ten sposób uzyskuje się tzw. surowy spirytus o zawartości alkoholu ok. 80-90%.
  • Rektyfikacja. Jest to proces doskonalenia jakości spirytusu poprzez usunięcie niepożądanych związków lotnych, takich jak metanol, aldehydy, estry i kwasy organiczne. Rektyfikacja polega na wielokrotnym ogrzewaniu i skraplaniu spirytusu w specjalnej kolumnie rektyfikacyjnej, która dzieli się na tzw. talerze lub piętra. Na każdym talerzu zachodzi częściowa kondensacja i odparowanie spirytusu, co prowadzi do jego stopniowego oczyszczania i wzrostu stężenia alkoholu.
  • Rozcieńczanie i stabilizacja. Jest to proces doprowadzenia spirytusu do pożądanej mocy i jakości poprzez dodanie odpowiedniej ilości wody demineralizowanej lub destylowanej oraz dodatków stabilizujących, takich jak kwas cytrynowy lub siarczan sodu. Celem tego etapu jest uzyskanie spirytusu o zawartości alkoholu 95-96% oraz zapewnienie jego trwałości i bezpieczeństwa dla zdrowia.

Spirytusy produkowane w Koneserze są doskonałe do wytwarzania domowych nalewek. Potrafią wydobyć naturalny zapach i aromat z pachnących słońcem owoców, co odzwierciedla ich głęboki smak. Można ich używać bezpośrednio na owoce bez koniecznosci rozcieńczania wodą.

Dodaj komentarz