Alkohole, Ciekawostki

Co brandy i koniak mają wspólnego z Napoleonem?

Co brandy i koniak mają wspólnego z Napoleonem? To pytanie może wydawać się dziwne, ale ma sens, jeśli spojrzymy na historię tych trunków.

Brandy to ogólna nazwa dla napojów alkoholowych destylowanych z winogron lub innych owoców. Koniak to rodzaj brandy, który pochodzi z regionu Cognac we Francji i musi spełniać określone kryteria jakości.

Napoleon Bonaparte był wielkim miłośnikiem koniaku i często zabierał ze sobą beczki tego trunku na swoje kampanie wojenne. Uważał, że koniak wzmacnia jego zdrowie i morale.

Niektórzy producenci koniaku, tacy jak Courvoisier, od XIX wieku nazywają swój produkt „Napoleon Brandy” na cześć cesarza. Brandy i koniak mają więc wiele wspólnego z Napoleonem, zarówno pod względem historii, jak i smaku.

Jeśli na etykiecie brandy lub koniaku widnieje nazwa i podobizna Napoleona nie jest to ani marka, ani nazwa. Napoleońskimi czyli Napoleonami mają prawo nazywać się brandy lub koniaki leżakujące co najmniej sześć lat. Napoleon to zatem nie marka, ale klasa oznaczająca, że wiek najmłodszej eau de vie, z których komponowany jest koniak lub brandy musi przekraczać właśnie rzeczone sześć lat, czyli Napoleon jest klasą wiekową pomiędzy VSOP (leżakującą co najmniej cztery lata) a XO (minimum dziesięć lat).

Dodaj komentarz