Likier amaretto wywodzi się z Włoch, a ściślej rzecz biorąc z okolic Wenecji. Nazwa amaretto pochodzi od włoskiego słowa „amaro”, co znaczy „gorzki” i odnosi się do gorzkiego smaku migdałów, które są jednym z głównych składników likieru.
Nazwa jest o tyle myląca, że likier amaretto ma smak raczej słodki, a choć posmak migdałów jest w nim wyraźnie wyczuwalny, to jednak neutralizowany przez inne składniki i decyduje o wyrazistym finiszu smakowym.
Historia amaretto sięga XVI wieku, kiedy to według legendy malarz Bernardino Luini malując fresk w kościele Santa Maria delle Grazie w Saronno otrzymał na pamiątkę od pewnej wdowy, z którą połaczył go płomienny romans butelkę likieru zrobionego z migdałów i wina.
Inna wersja historii mówi, że to pierwsi producenci lokalnego trunku z Saronno sporządzanego z wina, moreli i migdałów – rodzina Reina wykorzystała legendę o malarzu i pięknej wdowie jaklo swego rodzaju chwyt marketingowy. Bardzo skuteczny jak się okazało, bo z czasem likier zdobywał sobie popularność w całych Włoszech i za granicą, a jego receptura była przekazywana z pokolenia na pokolenie przez rodzinę Reina, która założyła firmę Lazzaroni i rozpoczęła produkcję amaretto w 1851 roku.
Likier amaretto ma zazwyczaj czerwonobursztynowy lub bursztynowy kolor w zależności od użytych składników i ich proporcji. Prócz migdałów czasem dodaje się doń pestek moreli, brzoskwiń, a rzadziej też wiśni. W niektórych odmianach i recepturach wykorzystuje się także zioła lub aromat waniliowy. Smak amaretto zależy prezede wszystkim od proporcji, wedle których łączy się migdały i pestki moreli lub wiśni z destylatem winnym i syropem cukrowym.
Dziś amaretto jest najbardziej popularnym i rozpoznawalnym na świecie włoskim likierem, a jego światowa popularność sprawiła, że w różnych odmianach produkowany jest w wielu krajach.
Zawartość alkoholu w tym likierze wynosi zazwyczaj od kilkanastu do trzydziestu procent objętościowych. Ma on bogaty i złożony aromat, który łączy nuty migdałów, marcepanu, wanilii, moreli i cytrusów, a czasem też ziół.
Likier amaretto ma również korzystne właściwości zdrowotne, ponieważ zawiera antyoksydanty i witaminy z grupy B, które wspomagają układ nerwowy i odpornościowy.
Amaretto dodaje się najczęściej do drinków. Można także serwować ten likier jako dodatek do kawy, czekolady, deserów – sprawdzi się także do nasączania ciasta. Koneserzy preferują jednak degustację tego aromatycznego likieru w czystej postaci.